Krajské súťaže

Tri kroky do celoslovenského finále

Každý určite pozná ruskú rozprávku o úbohej Nastenke, krásnom Ivanovi a škaredej Marfuši. Avšak niečo je predsa len iné a je to použitie jazyka. Tentokrát sme sa rozhodli tento príbeh predstaviť v anglickom jazyku, a na jeho dramatizáciu sme vybrali 10 detí. Tie boli vybrané podľa komunikatívnych zručností a ich ochoty učiť sa nové veci, ako aj urobiť niečo viac pre seba a pre školu.
Súťaž pod názvom Jazykový kvet je celoslovenská akreditovaná postupová súťaž pre deti a mládež od 4 – 19 rokov v prednese a dráme v rôznych jazykoch. Našim prvým krokom bolo zúčastnenie sa semifinálového krajského kola v Košiciach (24.3.2014), po ktorom nasledoval hneď druhý krok – postup do krajského finále (10.3.2014).

Zúčastnených škôl bolo neúrekom a trvalo celý deň, kým sa predstavili všetci. Keď prišli na rad naši žiaci, porota veľmi ocenila, akí sú výborní herci a ako sa snažili do toho vložiť čo najviac zo seba. Samotná spolupráca s nimi bola veľmi dobrá. Angličtinu majú naozaj radi a scenáre sa naučili rýchlosťou svetla; a musím povedať – občas boli dosť náročné.
Najkrajšou správou náročného dňa v Košiciach bolo vyhlásenie výsledkov – 1. miesto a postup do celoslovenského finále v Nitre (9.5.2014), čo bolo zároveň aj posledným, tretím krokom.
No a ako bolo v Nitre? Obsadili sme 2.miesto! Okrem samotnej súťaže sme si pozreli toto nádherné mesto, užili sme si kopec zábavy v obrovskom parku plnom atrakcií, navštívili sme hrad, z ktorého sa nám ponúkal výhľad na celé mesto a z druhej strany na Zobor. Pre všetky deti, ako aj pre ich pani učiteľku to bol jednak nezabudnuteľný zážitok a jednak bohatá skúsenosť.
Chcem sa veľmi poďakovať mojim šikovným ďeťom za to, čo dokázali, a to konkrétne: Alexandre Althovej, Laure Legátovej, Gorazdovi Šiškovičovi, Tamare Vaverčákovej (z 5.A); Lenke Kaľavskej, Ľubomírovi Kaľavskému (z 5.B); Erikovi Bekešovi, Michaele Čurillovej, Marcelovi Čurillovi (z 6.A); Lucii Novákovej (z 8.A).
Veľká vďaka patrí aj pánu Jozefovi Salajovi za jeho finančnú podporu, vďaka čomu sme mohli zabezpečiť všetko potrebné na cestu do Nitry.

Mgr. Jana Bekešová