Celoslovenské súťaže

Nenápadní hrdinovia

V dňoch 14. - 16. novembra 2013 sa konala slávnostná konferencia k projektu Nenápadní hrdinovia. Na tomto projekte som sa zúčastnila prvýkrát a úprimne - stálo to zato. Aj keď samotná príprava tohto projektu bola trošku ťažšia, ako kolektív sme to zvládli. Čo nám bolo treba, aby sme sa tohto projektu mohli zúčastniť? Prvá vec bola nájsť nenápadného hrdinu, ktorý šiel proti prúdu komunizmu. Táto vec bola pre nás najťažšia aj napriek tomu, že je veľa takých ľudí.

Po dlhom hľadaní sme našli nášho nenápadného hrdinu - pána farára Jána Butkaya. Druhým krokom bolo spracovať jeho život, na čom sme pracovali takmer rok. Museli sme navštíviť farský archív v Slatvine, kde mal svoju prvú farnosť, spýtať sa jeho farníkov na spomienky. Veľmi nám pomohla pani Zuzana - setra nášho nenápadného hrdinu. Tieto informácie sme postupne spracovávali a stále vylepšovali. Taktiež sme museli spraviť prezentáciu, kde sme zhrnuli celý život pána farára. Ťažký bol aj posledný týždeň, keď sme sa dozvedeli, že nás pozvali na konferenciu do Banskej Bystrice. Odmena, ktorú sme dostali, stála určite zato. Získali sme strieborné pásmo. Navštívili sme Španiu dolinu, prezreli sme si Banskú Bystricu, pamätník Jána Langoša a taktiež sme boli pri hrobe Martina Rázusa. A najväčšia odmena prišla v sobotu, keď sme navštívili Budapešť - krásne mesto. Navštívili sme Dom teroru, na ktorý určite nikdy nezabudnem. Tieto tri dni boli úžasné. Chcela by som sa touto cestou poďakovať pani učiteľke Kovalčíkovej za pomoc a vedenie pri tomto projekte. Viac o projekte NENÁPADNÍ HRDINOVIA sa môžete dozvedieť na www.november89.eu
Antónia Köhlerová, IX. A

Prezentáciu si môžete pozrieť :

TU

Podrobnosti si môžete pozrieť v pdf-ku:

TU

Nájdete nas aj na: Facebooku
Taktiež sa viac dozviete : http://www.tvlux.sk/archiv/play/5784/kratke-spravy-915
alebo : http://www.rtvs.sk/tv.programmes.detail/archive/4173?date=16.11.2013

Celoštátna olympiáda v anglickom jazyku

diplom.jpg, 1,9MB Dňa 26. -27. marca sa v Bratislave konalo celoštátne kolo 23. ročníka Olympiády v anglickom jazyku, na ktorom našu školu úspešne reprezentovala žiačka 7.B triedy Paula Mária Vyšovská v kategórií 1C. Blahoželáme a ďakujeme.

Energetika

HK.JPG, 1,8MB
Dňa 22. marca 2013 sa konalo finálové kolo výtvarnej súťaže Energetika 2013, ktorú vyhlásila Východoslovenská energetika a. s. v Košiciach. Do finálového kola z viac ako 600 poslaných prác porota vybrala 30 prác – 15 prác z I. kategórie a 15 prác z II. kategórie.

Na našu veľkú radosť do finálového kola postúpili práce dvoch našich žiačok. Úspešné boli žiačky III. B -Tamarka Furmanová a Radka Nemčíková. Zároveň sme získali možnosť súťažiť vo vedomostnom kvíze o finančný šek pre svoju školu. Za našu školu súťažila Tamarka Furmanová, ktorá ukázala výborné vedomosti v piatich oblastiach – Slovensko, umenie, príroda, šport a energetika. Získala pekné tretie miesto a pre školu 330 €. Srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalšie úspechy.