Školské akcie 2015/2016

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach

Októbrové nedeľňajšie maratónske predpoludnie v Košiciach absolvovalo priamo na trati vo všetkých deviatich kategóriách vyše 11 000 ľudí. Maratóncov bolo 1735, čo je nové rekordné číslo pretekov. Favorizovaný Keňan Samuel Kosgei sa stal víťazom 92. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Víťazný čas 29-ročného vytrvalca bol 2:07:07 h. Za traťovým rekordom krajana Lawrencea Kimaiya spred troch rokov (2:07:01 h) zaostal iba o šesť sekúnd. Víťaz si v Košiciach zarobil 15 000 eur.

Najväčšími adeptmi na slovenský titul boli Jozef Urban a Tibor Sahajda , ale domácim šampiónom v maratóne sa po prvý raz stal Juraj Vitko. K limitu na účasť na olympijských hrách 2016 v brazílskom Riu de Janeiro 2:17:00 h sa najlepší Slováci podľa predpokladov nepriblížili. Najlepšia slovenská žena bola Sylvia Sebestianová z časom 3:01:12 h. Športový zážitok bol priamo sprostredkovaný žiakom V. A triedy v túto slnečnú prvú októbrovú nedeľu.

Dana Borodáčová

Ochutnávka bylinkových čajov.

V pondelok 14. 9. 2015 počas veľkej prestávky mali žiaci V. ročníka možnosť ochutnať čaje, ktoré sa pripravili z byliniek a plodov, ktoré nazbierali počas terénneho pozorovania. Zároveň si prečítali, aké liečivé účinky na organizmus má čaj z materinej dúšky, listov jahôd lesných, repíka lekárskeho a šípok. Niektoré čajíky chutili viac, iné menej, ale o tom rozhodli už žiaci prostredníctvom hlasovania v tabuľke.

Nazbierať si rôzne bylinky a plody prírody a pripraviť si z nich chutný čaj na zimu máme možnosť ešte stále. Veríme, že sme aj vás motivovali a krásnu jesennú prírodu si vychutnáte pri prechádzke lesom a možno aj pri zbere byliniek. :D

Terénne pozorovanie na Dreveníku

Blizšie o dreveniku

TU

Dňa 11. 9. 2015 sa žiaci V. ročníka zúčastnili terénneho pozorovania v lokalite Dreveník. Naša prvá zastávka, počas cesty, bola pri kostole Ducha Svätého v Žehre. Potom sme sa vydali lesnou cestou k travertínovému lomu, pri ktorom sme si obohatili naše vedomosti o danom území z hľadiska biológie, geografie i histórie. Následne žiaci plnili úlohy, ktoré boli stanovené v pracovných listoch z týchto predmetov.

Vyhľadávali a označili rastlinky, určili svetové strany a zapísali, aké predmety sa tu našli a pochádzali z archeologických nálezov. Zároveň sme si nazbierali bylinky, z ktorých sme pripravili chutný čaj. Na záver nášho terénneho pozorovania sme navštívili kaštieľ v Hodkovciach. Očarili nás nielen historické miestnosti ale i záhrady, kostolík. Opäť sme lepšie spoznali krásy nášho Slovenska i rodného Spiša.

Didaktické hry a teoretická časť účelového cvičenia

Hneď v druhý deň školského vyučovania teda 3.9.2015 naša škola absolvovala aj teoretickú prípravu v rámci Didaktických hier a Účelového cvičenia.
Tak ako to už býva zvykom oslovili sme členov policajného a požiarnického zboru zo Spišskej Novej Vsi a Spišských Vlách, poľovníkov a lesníkov zo Spišských Vlách a záchranárov z Červeného kríža v Spišskej Novej Vsi.
Ponúkli sme im témy, o ktoré sme mali záujem v rámci prednášok.

Naše pozvanie všetci prijali a žiaci absolvovali prednášky z Dopravnej výchovy pre 1.stupeň, Nelegálneho obchodu s ľuďmi pre 2. stupeň – pán kapitán. Peter Lang príslušník PZ v SNV. Postupne získavali informácie o potrebe a nutnosti chrániť naše lesy – prednáška o Ochrane lesa a odpadkoch – o dobe rozkladu odpadkoch v lese – lesník a člen PZ v Spišských Vlachoch – pán Maroš Sajdák. Ďalšou zastávkou boli Majstrovstvá v Bielorusku v Hasičskom športe, na ktorých sa zúčastnil aj náš žiak Samuel Kollarik. Samuel porozprával a obrázkami prezentoval tieto MS, všetky súťaže a časové výsledky potrebné k účasti Slovenskej republiky na MS v Bielorusku 2015. V neposlednom rade pozvanie prijali aj záchranári, ktorí sprostredkovali informácie o poskytnutí prvej pomoci, o Gordonovom údere pri zabehnutí nejakého predmetu do dýchacích ciest a mnoho ďalších zaujímavých a dôležitých informácií.
Našim žiakom sa takáto teoretická príprava pred didaktickými hrami a účelovým cvičením páči a všetkým váženým hosťom patrí naša veľká vďaka.