Školské akcie 2014/2015

vyhodnotenie záložky 2014

TU


Deň narcisov

logo

Vlašania mohli v piatok 27.3.2015 prispieť do finančnej zbierky Deň narcisov. V uliciach bolo 8 žiakov a dve pani učiteľky z Cirkevnej spojenej školy. Výnosy zo zbierky dlhé roky pomáhajú onkologicky chorým pacientom a ich rodinám. Liga proti rakovine (LPR), ktorá zbierku organizuje, vlani vyzbierala viac než 900.000 eur. Dobrovoľníci v uliciach mali na sebe oranžovú rozetu s nápismi "Deň narcisov 2015", "Dobrovoľník" a označenie číslom. V rukách držali papierovú pokladničku tyrkysovej farby s bielym logom Ligy proti rakovine, prelepenú ochrannými nálepkami bielo-modrej farby s číslom účtu Dňa narcisov. Narcisy ako tretí identifikačný prvok, ktoré ľuďom ponúkali dobrovoľníci, boli žltej farby so zeleným lístkom. Dobrovoľníci z našej školy odviedli svoju prácu zodpovedne a s dodržaním „Desatoro pre dobrovoľníka Ligy proti rakovine.“

Mgr. Iveta Puchalová


Veľké čísla

logo

Začiatkom februára si naši piataci pripravili zaujímavosti týkajúce sa veľkých čísel. Boli to články o ľudskom tele, Eiffelovej veži, Slnečnej sústave a jej planétach, o maliaroch a ich dielach. Svoje zaujímavosti prečítali a s hrdosťou prezentovali.
Priemerný šiestak

logo

Vo februári sa naši šiestaci naučili vypočítať priemer čísel. Rozhodli sa teda, že zistia priemernú výšku šiestaka, priemernú dĺžku hornej a dolnej končatiny, priemerný obvod hlavy, pásu, bokov, priemernú dĺžku chodidla. Rozdelili sa do skupín, v ktorých zisťovali a zaznamenávali dané údaje. Počítali priemer skupiny, jednotlivé skupiny zapísali svoje zistené priemery do tabuľky na tabuli. Potom sme spoločne vypočítali priemery jednotlivých údajov. Žiaci sa rozhodli, že takého ,,priemerného šiestaka " aj nakreslia na papier a nalepia si ho na dvere do triedy. Bola to skvelá práca so žiakmi, každý z nich priložil ruku k dielu. Žiaci si precvičili používanie krajčírskeho metra a odčítanie z neho, sčítanie a delenie desatinných čísel.


Papučový deň

logo

Už druhý rok sme si pre vás milí spolužiaci, pripravili školskú akciu - deň, v ktorom mohli všetci prejaviť svoje nápady a samozrejme originalitu. Zapojiť sa dňa 5. 3. 2015 mohli všetci, no vyhrať len niektorí. Dúfame, že sme rozhodli správne, odmenili sme tie triedy, v ktorých mali všetci žiaci obuté papučky i jednotlivcov. Triedy, ktoré sa zapojili a odmenili sme ich diplomom: I. ročník, II.A, II. B, III. ročník, IV. A, IV. B, V. A, V. B, VI. ročník, VII.B, IX. B. Víťazi v kategórii I. stupeň: Karolína Zabielná, Lukáš Novák, Johana Petruľáková, v kategórii II. stupeň: Jakub Ondov, Tamara Vaverčáková, Alexandra Althová, v kategórii najoriginálnejšie papuče: Roland Lesňák, Klaudia Hricová, Erik Bekeš, v kategórii zamestnanci: p. uč. Fľaková. Lazorová, Hozzová.

Žiacky parlament


Exkurzia v Prešove - múzeum a planetárium

logo

Dňa 20.2.2015 naši piataci a šiestaci navštívili mesto Prešov. V meste navštívili Mestské múzeum, v ktorom sa im veľmi páčilo. Taktiež boli vo Hvezdárni, kde si pozreli filmy – Slnečná sústava a Doska či guľa?. Žiaci si upevnili učivo a samozrejme sa dozvedeli niečo nové. Exkurziu zavŕšili referátom či správou, ktorú napísali a doplnili o obrázky.
Bábkové divadlo

logo

Rozprávky nevznikli preto, aby deti zaspali, ale aby sa dospelí zobudili.
Milan Rúfus

Deti sú dnes náročné. Neznášajú v škole nudu. Ako sa jej vyhnúť? Čo robiť preto, aby sa žiaci do školy tešili? Niekedy možno stačí, keď ich necháme vymýšľať, využívame ich tvorivosť, hravosť. A dobrodružstvo môže začať...To urobili aj žiaci 5.B triedy na hodine literatúry. Svoju triedu zmenili na bábkové divadlo a spolužiakom aj mladším žiakom zahrali divadlo „Červená čiapočka, Tri prasiatka.“ Maňušky si vyrobili deti doma podľa toho, akú úlohu žiak hral v predstavení. Zapojená bola celá trieda. Ak náhodou niekto nebol bábkoherec, tak mal dôležitú úlohu na príprave rekvizít. Som na nich hrdá.

Mgr. Iveta Puchalová


Chlebovanie

logo

Fotoalbum

V utorok 21.10.2014 sme cestovali do Levoče. Mali sme tam veľmi zaujímavý program s názvom „Chlebovanie“. Naučili sme sa recept starodávneho jedla- pečenie posúchov. Na cesto potrebujeme: hladkú múku, vodu, soľ, bylinky. Všetko dobre vymiesime a urobíme placku. Potom ju na ražni upečieme a zjeme. Najväčší zážitok pre mňa bol ten, že sme si posúch pripravili a upiekli sami.
Juraj Jánošík, II.B
Do Levoče sme išli autobusom. Boli sme sa pozrieť v múzeu. Učili sme sa, ako sa niekedy piekli posúchy. Potom sme ich zjedli. Ja som ochutnal posúch s medom aj s cesnakom. Dobre som sa najedol.
Matej Furman, II.B
Najviac sa mi páčilo, ako sme piekli posúchy a potom sme ich zjedli. Bola som rada, že sme tam boli celá trieda.
Lucia Čechová, II.B
Páčilo sa mi, ako nám teta rozprávala recept , ako sa pripravia posúchy.
Simona Forgáčová, II.B
Najviac sa mi páčilo, ako som ochutnával posúch s medíkom.
Matej Kožár, II.B
Páčili sa mi ľudové kroje na postavách. Už viem, ako niekedy dávno pestovali zrno, mleli múku a piekli chlebík.
Johana Adriana Petruľáková, II.B
S pani učiteľkou sme boli v múzeu v Levoči a páčilo sa mi, ako sme preosievali múku , keď sme pripravovali cesto na posúch.
Peter Straka, II.B
Na ohni sme piekli posúchy. Všetko som fotil. Všetky fotografie sa vydarili.
Damián Krigovský, II.B
V múzeu sme sa dozvedeli, ako sa vyrába chlebík a množstvo ďalších zaujímavých poznatkov.
Vanesa Lörincová,II.BDeň úcty k starším

logo

Fotoalbum

Dňa 24.októbra sa v telocvični našej školy konalo kultúrno – spoločenské podujatie pri príležitosti Októbra- Mesiaca úcty k starším. Pozvanie prijali starí rodičia našich žiakov , ktorí veľkým potleskom ocenili vystúpenie svojich vnúčat. Tie sa predstavili folklórnym pásmom „ Kedz ja pasla huši .“ Veľkým oživením tohto podujatia bolo vystúpenie folklórnej skupiny z Olcnavy „Domkova“, ktorá sa predstavila pásmom „ Na svadbe“ a na chvíľu vrátila našich hostí do ich mladosti. S ukážkou krojovaných bábik sa predstavila pani Kožárová z Bijacoviec. Veríme, že seniori prežili v našej škole v spoločnosti svojich vnúčat príjemné chvíle a že sa opäť stretneme na budúcu rok.


Exkurzia Vysoké Tatry

logo

Fotoalbum

Vzhľadom na to, že sa do popredia dostáva aj iná forma vyučovania ako hodina klasického typu v triedach, uskutočnili sme exkurziu do Vysokých Tatier na Velické pleso ako vyučovanie v pôvodnom prostredí. Cieľom exkurzie bolo ukázať žiakom činnosť ľadovca – dolina v tvare U, ľadovcovú morénu a pleso, taktiež pozorovať vegetačné pásma, jednotlivé výškové stupne, pásmo jadrových pohorí z geológie, ktoré tvorí prevažne žula a vápence. Exkurziu sme naplánovali na 19.9.2014 za krásneho počasia, naša túra viedla zo Starého Smokovca po žltej turistickej značke, cez Velickú Poľanu až na turistami vyhľadávaný Sliezsky dom pri Velickom plese. Po krátkom oddychu sme schádzali po červenej značke Tatranskou magistrálou do Starého Smokovca. Tatranská elektrická železnica nás zviezla až do Popradu a hurá domov alebo do Aquacity ???


Matematika netradične

logo

Fotoalbum

Matematika netradične - práve 13.10.2014 sa naši piataci učili počítať s eurami a centami trocha inak. Žiaci si na hodine matematiky urobili smotanovo – piškótovú nepečenú tortu. Boli rozdelení do skupín, každá skupina si našla recept, podľa ktorého si priniesli suroviny. Zapisovali ich ceny a použité množstvo do tabuľky. Na základe údajov zistili cenu torty a neskôr aj rozpočet pre jednu osobu. Hotovú tortu si odložili do školskej jedálne a na ďalší deň ju ochutnali. Veľmi im chutilóóóóóóó.

Žiaci 4.A


Medzinárodný maratón mieru v Košiciach

logo

Fotoalbum

Predstavte si, že by ste mali zabehnúť 42 195 metrov. Myslím si , že nikto z nás by to nedokázal .
5. októbra sa žiaci 4.A išli pozrieť na to, ako to dokázali stovky nadšencov v uliciach Košíc. Najrýchlejší bol Gilbert Chepkwony z Kene. Maratónsku trať zvládol za dve hodiny a osem minút!.Zo žien bola najrýchlejšia Lydia Rutto, tiež z Kene, ktorá bola len o dvadsať minút horšia ako jej rodák. Čas, kedy pretekári opustili mesto ,sme využili na slávenie detskej svätej omše U Uršulínok. Odvážny Janko prečítal druhé čítanie. Po svätej omši sme videli prvých súťažiacich prichádzať do cieľa a taktiež aj dekorovanie mužov a žien, ktorí sa umiestnili na prvých priečkach. Na záver sladký koláčik v Aide a ideme domov.

Žiaci 4.A


Európsky deň jazykov

logo

Fotoalbum

26.septembra sa konalo na našej škole podujatie pod názvom Európsky deň jazykov. Tento deň v rámci celej Európy prebiehajú rôzne kultúrne a spoločenské podujatia, ktoré majú pripomenúť jej obyvateľom, aká je Európa multilingválna, ale aj napriek tomu dokážu ľudia navzájom medzi sebou komunikovať. V rámci tohto dňa žiaci našej školy počas dvoch vyučovacích hodín vypracovali plagát o vopred vybratej krajine a ktorú potom následne prezentovali pred svojimi spolužiakmi v telocvični školy. Na záver prezentácií žiaci vypracovali test, ktorý mal overiť ich vedomosti o Európe.


Ochutnávka bylinkových čajov

logo

Fotoalbum

Ochutnávka bylinkových čajov, ktorú sme sľúbili po terénnom pozorovaní v národnej prírodnej rezervácii Dreveník sa konala práve dnes 26.9.2014. Žiaci nazbierané bylinky pri izbovej teplote usušili a my – pani učiteľky sme im z byliniek pripravili 5 druhov čaju – mäta, šípka, repík, žihľava a jahoda. Čajík sme lúhovali krátko, maximálne 5 minút. Žiakom sa ochutnávka spojená s prezentáciou jednotlivých liečivých bylín páčila, dokonca mohli svoj hlas dať čaju, ktorý im najviac chutil. Verte, či nie, vyhrala mäta a šípkový čaj nedostal hlas.


Plavecký výcvik

V dňoch 26.9., 30.9., 1.10., 2.10., 7.10.2014 sa uskutočnil plavecký výcvik pre žiakov 3., 4., a 6. ročníka. Posledný deň sa konali plavecké preteky. Súťažilo sa na čas v dĺžke 25 m.
Umiestnenie v kategórii dievčat:
1.miesto - Alexandra Althová - čas 27,57s. – žiačka 6.ročníka
2.miesto – Tamara Tomčíková - čas 27,72s. – žiačka 6.ročníka
3.miesto – Laura Legátová - čas 31,59s. - žiačka 6.ročníka

Umiestnenie v kategórii chlapcov:
1.miesto – Ľubomír Kaľavský - čas 24,90s. – žiak 6.ročníka
2.miesto – Samuel Slebodník - čas 26,48s. – žiak 4.B triedy
3.miesto – Matej Škotko - čas 27,27s. - žiak 6.ročníka

Víťazi boli odmenení diplomom.
Všetci ostatní žiaci, ktorí nezvíťazili, získali pochvalu za odvahu, vytrvalosť a húževnatosť pri získavaní a zdokonaľovaní základov plávania, a diplom za absolvovanie plaveckého výcviku. Mgr. Monika Tondrová

Dreveník

logo

Dňa 9.9.2014 sa uskutočnilo terénne pozorovanie na Dreveníku pre 5. ročník. Žiaci získali nové vedomosti o kostole Svätého Ducha v Žehre, ktorý je zapísaný v knihe UNESCO od roku 1993, o travertínovej kope Dreveník ležiacej v Hornádskej kotline a o osídlení. V skupinkách plnili úlohy týkajúce sa histórie, biológie, ekológie a geografie. Nazbierali aj liečivé rastlinky, ktoré si usušíme a v chladnom počasí uvaríme chutný bylinkový čajíček.


Didakticke hry a účelové cvičenia

Praktická časť DH a ÚC

Teoretická časť DH a ÚC:


Začiatok školského roka 2014/2015

logo

Fotoalbum

Začiatok školského roka 2014/2015 sa začal slávnostnou svätou omšou v kostole sv. Jána Krstiteľa. Po skončení svätej omše sa žiaci a učitelia spoločne premiestnili na školský dvor. Pani riaditeľka Mgr. Renáta Bašistová privítala všetkých prítomných, no najviac malých prváčikov, ktorí prišli do školy so svojimi rodičmi. Netrpezlivo počúvali, čo všetko ich v novej škole čaká. Od svojej triednej pani učiteľky dostali darček – sovičku, ktorá ich zaviedla do prvácke triedy. Tam už na nich čakala Snehulienka so 7 trpaslíkmi, ktorú stretli na zápise. V triede deti našli na laviciach ďalšie darčeky. Sovička, ktorá bude žiakov sprevádzať po celý rok, ich naučila novú básničku o múdrosti, ktorá sa nedá kúpiť len poznávaním a učením. Nakoniec sa prváci a ich triedna učiteľka odfotili. Dohodli sa, že sa budú stretávať s úsmevom každý deň a tešiť sa do školy po celý rok.

Mgr. Monika Tondrová

Pre rodičov prvákov: INFO


               
 
 
usspv.jpeg, 89kB

Umelecká škola Spišské Vlachy

erko.jpg, 212kB
Hnutie kresťanských spoločenstiev detí

minedu.jpg, 212kB
Ministerstvo školstva